Бібліотеки

Черняхівська центральна бібліотека

Адреса: 12301 Житомирська область, смт Черняхів, вул. Житомирська, 2.

Еmail:  biblioteca_ch@ukr.net

Історична довідка

Історія Черняхівської районної бібліотеки розпочалася в 30-х роках минулого століття. Як свідчать історичні документи, перед війною вже працювало 65 бібліотек, які були підпорядковані відділу освіти.

Під час окупації району, з червня 1941 по грудень 1943 року, всі бібліотеки були розграбовані та спалені. Але вже на початку 1944 року, в перші дні після звільнення Черняхівського району, бібліотечні заклади у вигляді хат-читалень відновили свою роботу як в Черняхові,  так і  в селах.

Наказом №6 від 20.03.1944 року по райво бібліотекарем і директором районної бібліотеки була призначена Павловська Олена Юліанівна, а через кілька місяців, згідно наказу № 46 від 06.07. 1944 року, директором призначається Шмуклярська Раїса Юхимівна.

Свою роботу вона розпочала зі збору уцілілої літератури, яку вдалося зберегти місцевим жителям. Таким чином створювався бібліотечний фонд.

В 1977 році була створена централізована бібліотечна система.

Вона включала в себе 44 сільські бібліотеки-філіали та 2 центральні бібліотеки – районна та дитяча.  В 2002 році пройшла децентралізація і районна бібліотека продовжила своє існування як окрема одиниця.

СТРУКТУРА БІБЛІОТЕКИ:

Центральна бібліотека для дорослих:

• Директор - Чорноморець Раїса Анатоліївна
  • Заступник директора по роботі з дітьми
  • Відділ обслуговування
  • Абонемент
  • Читальний зал
  • Юнацький абонемент

Відділ обслуговування забезпечує інформаційні потреби користувачів виданнями довідкової, соціально-економічної, історичної, правової літератури, а також творами класиків світової та української літератури і сучасних авторів. Відділ здійснює виставкову і масову роботу: цікаві зустрічі, усні журнали, історичні мандрівки, літературно-тематичні вечори. Систематично до уваги читачів цикли різноманітних книжкових виставок, виставок-презентацій нових надходжень. На базі відділу діє центр публічної інформації «Бібліотека і влада»

Відділ комплектування та обробки літератури. Основні функції:

• поточне комплектування бібліотечного фонду;
• індивідуальний облік документів
• вилучення документів з облікових форм
• сумарний облік документів
• бібліотечна обробка та каталогізація документів
• систематизація документів;
• організація та ведення каталогів та картотек
• технічна обробка документів.

Методичний  кабінет. Основні функції:

• Нормативно-правове забезпечення діяльності публічних бібліотек .
  • Виявлення інформаційних потреб і задоволення запитів бібліотечних працівників для розвитку професійної діяльності.
  • Формування та використання інформаційної бази даних про бібліотечний досвід.
  • Організація безперервної професійної освіти бібліотечних працівників громади.
  • Вивчення та впровадження нових інноваційних бібліотечно-інформаційних технологій в практику роботи бібліотек громади.
  • Підготовка та видання методичних матеріалів з актуальних проблем діяльності бібліотек.
  • Аналітична діяльність, вивчення досвіду роботи бібліотек.
  • Створенням позитивного іміджу книгозбірень, організація реклами бібліотек та бібліотечних послуг населенню, підтримка зв’язків з громадськістю, партнерами, спонсорами бібліотек та засобами масової інформації.

Бібліотека для дітей

•   відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
  •   відділ обслуговування учнів 5-9 класів

Сьогодні дитяча бібліотека спрямовує свою діяльність на гармонійний розвиток дітей, формування у них сучасного світогляду, інформаційної та читацької культури, навичок творчої самореалізації особистості, використовуючи для цього різні форми роботи та наявні інформаційні ресурси.

До послуг читачів РБ та бібліотеки для дітей:

• універсальний фонд майже 70 тисяч документів, сформований на основі духовних, інформаційних, ділових потреб користувачів;
  • більше 35 назв газет та журналів для дорослих та дітей;
  • довідково-пошуковий апарат /алфавітний, систематичний, краєзнавчий каталоги, які містять ключ до пошуку необхідної вам інформації;
  • 8 комп’ютерів з доступом до мережі Інтернет;
  • ксерокс;
  • мультимедійне обладнання.

Черняхівська центральна бібліотека – не місце для зберігання книг, а  відкритий   майданчик для просвітництва, творчості, дискусій, цікавих зустрічей.

Піднесенню іміджу бібліотеки сприяють адвокаційні заходи із ЗМІ та використання інтернет-сайтів, де висвітлюється інформація про роботу бібліотеки – сторінки «Черняхівська книгозбірня», «Книголюб Черняхівський», «Дитяча книга» у мережі Facebook, блог  «Бібліохвиля», газета  «Бібліохвиля».

Активно впроваджуються  нові форми організації дозвілля користувачів: майстер-класи, абетка безпеки  для малечі, години цікавих повідомлень, мистецькі релакс-години, книжкові квести, «Бібліотечний кінозал», інформаційна робота на онлайн платформі.

Центральна  бібліотека є ініціатором творчих акцій, конкурсів, соціальних проектів: «Моя квітуча бібліотека», «Майстри мого села», «Доля людини»,  «Портрет сучасника», «Вулицею рідного села», «Милосердя», «Книжковий світ - дітям», «Їх імена – окраса краю» та ін.

Бібліотеки Черняхівщини сприяють розвитку інформаційної культури населення, його національно-патріотичному, правовому, екологічному вихованню, формуванню стійкого інтересу до вивчення та розуміння національної історії і культури.

Бібліотеки Черняхівської громади

Бібліотека с. Андріївка