Інфаркт: типові та нетипові ознаки хвороби і перша медична допомога

Дата: 07.11.2023 08:08

Біль за грудиною – то не обов’язково інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаження, чи через інші хронічні захворювання, як-от гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, напад астми тощо. Це звучить маловтішно, проте про хронічні хвороби люди зазвичай знають і мають при собі ліки, чи знають, як діяти, коли стане зле. До серцевих же нападів ми буваємо готові рідше.

Ознаки інфаркту міокарда бувають такі:

☛ біль за грудиною і трохи ліворуч тривалістю 15 хвилин і довше;
☛ біль поширюється на плече, шию, спину, лопатки, щелепу;
☛ у жінок часто "віднімаються" руки чи болять зуби й щелепа;
☛ на грудях наче щось важке, або як затягнули груди в корсет;
☛ дихання поверхневе;
☛ холодний піт;
☛ нудота;
☛ шкіра бліда чи аж синювата;
☛ відчуття сильної тривоги;
☛ втрата свідомості.

Ці симптоми не завжди бувають водночас.

Перша допомога в разі підозри на інфаркт:

☛ Телефонуйте 103 і викликайте бригаду невідкладної допомоги.
☛ Покладіть людину на спину так, щоб голова була трохи вище за тулуб.

Робіть те, що каже диспетчер невідкладної допомоги.

Це може бути таке:

☛ дайте нітрогліцерин у вигляді таблетки (0,5-1 мг) чи аерозолю (1-2 дози), якщо він є у вас чи в постраждалої людини з собою.

Якщо артеріальний тиск в нормі, а біль за грудиною триває, то далі давати нітрогліцерин що 5-10 хвилин до прибуття медиків.
☛ Дати розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти (150-300 мг), якщо людина не приймала це самостійно.
☛ Якщо людина не дихає, переходьте до серцево-легеневої реанімації, та продовжуйте її до відновлення дихання чи аж до прибуття лікарів.

Цілком імовірно, що тонометра для вимірювання тиску, нітрогліцерину та ацетилсаліцилової кислоти у вас може не бути при собі. В такому разі викликайте 103 та забезпечте спокій і свіже повітря постраждалій людині і будьте поруч, щоб пильнувати наявність дихання.

Зважайте, що в дітей, важкохворих чи старших людей інфаркт може мати геть атипові прояви – саме їм варто викликати невідкладну допомогу в разі незрозумілого раптового нездужання, хай і не схожого на інфаркт.

З іншого боку, люди подекуди плутають симптоматику інфаркту і панічної атаки. Про панічну атаку читайте тут: https://tinyurl.com/32x5b6k7.

Усім людям варто пам’ятати симптоми інфаркту, аби вчасно його запідозрити в себе чи, радше, в людини поруч, та викликати невідкладну допомогу.

Міністерство охорони здоров’я України