Черняхівська громада

Житомирський район, Житомирська область

27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Дата: 26.01.2022 16:00
Кількість переглядів: 244

Фото без опису«Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…» – про це говориться у Резолюції Генеральної асамблеї ООН № 60/7, яка була прийнята 1 листопада 2005 року. Саме цим документом визначено 27 січня як Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.

Відзначення цієї сумної дати – наша мізерна данина пам’яті безвинно загиблих в полум’ї Голокосту. З цієї нагоди у центральній бібліотеці діє виставка-реквієм «Голокост і людська гідність». Книги представлені на виставці, це -детальні розповіді про історію трагедії , деякі з них написані безпосередньо учасниками тих подій, а деякі базуються на документах та свідченнях очевидців.

Довідково:

Україна вперше на державному рівні вшанувала пам'ять жертв Голокосту у 2012 році, тому що довгий час у нашій країні було накладено табу на згадування, дослідження, вивчення та збереження історичної пам’яті про цю страшну трагедію в історії людства і в історії єврейського народу.

Голокост (на івриті «Шоа») – це термін, яким визначено жорстоку політику переслідування та масового винищення євреїв нацистами під час Другої світової війни лише за етнічну приналежність. Жахлива нацистська політика несла з собою ідею расової й національної диференціації людства, згідно з її світоглядних поглядів людині давалось або забиралось право на життя.

Україна – одна з держав Східної Європи, єврейське населення якої понесло чи не найбільші втрати в період Другої світової війни, уступаючи тільки Польщі. На українських землях більшість євреїв загинули від куль у протитанкових ямах. Так, за даними Українського інституту національної пам’яті місця найбільших масових страт єврейського населення в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) близько 20 000, Кам’янець-Подільський – 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного – понад 17 000 жертв.

Поблизу Черняхова , в районі с. Дівочок , на місці колишнього гравійного кар’єру , встановлено пам’ятник жертвам Голокосту Черняхівщини. За поясненнями старожилів села, саме у цьому кар’єрі в роки нацистської окупації проводилися масові розстріли єврейського населення, яких привозили з Черняхова вузькоколійкою. На основі свідчень єврейських емігрантів, котрі зараз проживають в Ізраїлі, розсекречених матеріалів Челябінського НКВД і архівних документів історичного музею Яд Вашем (Єрусалим) з’ясовано, що буквально за місяць у 1941 році на місці гравійного кар’єру було розстріляно близько 2 тисячі осіб єврейського мирного населення виключно за національну приналежність. Крім того, дослідникам вдалося поіменно встановлено особистості 868 розстріляних.

Передісторія встановлення цього пам’ятника пов’язана з дослідженням топонімів рідного краю (географічних об’єктів на території місцевості) і, передусім, згаданого кар’єру, яке проводив учнівський гурток юних краєзнавців-дослідників Дівочківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів. Систематизовані та узагальнені дані дослідження були подані на конкурс всеукраїнської історико-географічної експедиції «Історія міст і сіл України», на регіональному етапі якого група молодих науковців навчального закладу здобула перемогу. Логічним же завершенням проробленої пошукової роботи і стало наразі відкриття пам’ятного знаку з метою увіковічення загиблих євреїв Черняхівщини.

Зберігаючи пам'ять про Голокост, ми прагнемо до того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії.

Черняхівська Книгозбірня



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь