COVID-19: вчасне тестування запобігає поширенню хвороби
Турбота про своє та здоров’я близьких – це обов’язок кожного під час війни. Тому у разі появи симптомів ГРВІ необхідно зробити тест на COVID-19, щоб встановити точний діагноз. Лише так можна подбати про себе і близьких, запобігти новим спалахам захворювання і не навантажувати систему охорони здоров’я.
Вчасне тестування захищає ваших близьких і людей із груп ризику, стримує розповсюдження хвороби.
У разі появи симптомів ГРВІ (підвищеної температури, головного болю, втоми, кашлю, болю в горлі, чхання, нежитю тощо):
- зателефонуйте сімейному лікарю або зверніться в найближчий медичний заклад;
- отримайте направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.
Самоізоляцію можна завершувати за умови відсутності симптомів через 5 днів із дати їх виникнення або з дати позитивного результату тестування.
У разі появи симптомів ГРВІ - зробіть безоплатне тестування.
Нині доступні 2 типи тестування на COVID-19:
- ПЛР-тести. Їхня чутливість найбільша в період між 7 і 14 днями після інфікування. Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки;
- Швидкі тести на визначення антигену SARS-CoV-2. Їх використовують на ранніх стадіях захворювання і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Перевагою цих тестів є швидке та легке виконання (результат готовий через 15–30 хвилин. Проте точність - зазвичай нижча. Результати таких тестів найбільш достовірні в умовах інтенсивної циркуляції вірусу серед населення й у тих випадках, коли зразок матеріалу береться в період найбільшої заразності носія інфекції. Якщо експрес-тест виявився позитивним, то підтвердження методом ПЛР не є обов’язковим.
Швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2 може безоплатно зробити сімейний лікар людям із підозрою на COVID-19 чи з ознаками інших ГРВІ. Також в аптеках можна придбати експрес-тести на COVID-19, які можна зробити вдома. Вони теж визначають антиген вірусу SARS-CoV-2 у зразку мазка з носоглотки. Зверніть увагу, що їхній результат не є підставою для встановлення заключного діагнозу. Щоб встановити діагноз та за потреби отримати листок про непрацездатність — зверніться до свого сімейного лікаря.
У разі виникнення питань – телефонуйте на «гарячу лінію» Міністерства охорони здоров’я: 0-800-60-20- 19.
Більше інформації про різновиди тестування на COVID-19: https://covid19.gov.ua/chasti-pytannia-faq
Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»