Раннє втручання — шлях до здорового розвитку дитини
Перші роки життя дитини є критичним періодом для її подальшого росту та розвитку. Саме в цей час закладаються основи, що впливають на майбутнє дитини, і особливо важливими стають зусилля дорослих у підтримці та допомозі. Особливо це стосується дітей із порушеннями розвитку, які потребують спеціальної уваги та підтримки.
Ідея раннього втручання полягає в якомога більш ранньому обстеженні дитини командою спеціалістів різного профілю, серед яких лікарі, реабілітологи, дитячі психологи, педагоги-дефектологи, логопеди та інші фахівці за потребою. Такий підхід дозволяє розпочати ранню реабілітацію дитини та активно працювати з її сім’єю.
Зокрема на сьогодні в Житомирській області проживає 6274 дитини з інвалідністю у віці до 18 років, з яких 321 дитина перебуває на обліку для проведення реабілітації. Для надання комплексної допомоги дітям з інвалідністю в області функціонує 7 реабілітаційних центрів. Ці центри забезпечують широкий спектр послуг, включаючи фізичні, психологічні, педагогічні та інші заходи відновлювального характеру.
Для реабілітації дітей з інвалідністю на 2024 рік з державного бюджету було виділено 6 млн 185 тис. гривень. Гранична вартість реабілітаційних заходів на одну дитину з інвалідністю залежить від ступеня обмеження життєдіяльності:
- для 1-2 ступеня це 16 тис. гривень,
- для 3 ступеня — 25 тис. гривень.
На сьогодні вже укладено 296 договорів про надання реабілітаційних послуг на загальну суму 5,7 млн. гривень.
Раннє втручання включає:
- Супровід сімей, які виховують малюків із порушенням розвитку.
- Підтримку родини у подоланні кризи, пов’язаної з порушенням розвитку дитини.
- Допомогу родині у розвитку життєво необхідних умінь та навичок у дитини.
- Сприяння покращенню взаємодії малюка із членами родини та соціуму.
Ці заходи спрямовані на те, щоб кожна дитина, незалежно від її особливостей, могла максимально реалізувати свій потенціал і успішно інтегруватися в суспільство.
Довідково. Раннє втручання — це комплекс послуг, які допомагають виявити та усунути ризики для розвитку дитини на ранніх стадіях. Воно забезпечує своєчасне виявлення біологічних та соціальних чинників, які можуть негативно впливати на розвиток дитини, що дозволяє розпочати інтенсивну допомогу саме в той період, коли розвиток дитини є найбільш піддатливим до корекції. Це допомагає запобігти появі обмежень у функціонуванні сім’ї, а також у фізичному та психосоціальному розвитку дитини.