Історичний календар: Вільні й незалежні УНР та ЗУНР, шлях до Злуки. ВІДЕО
“Українська національна думка мусить обнімати всіх українців, де б вони не проживали, на всій Україні, без огляду на державні кордони… Коли в кожному з нас до решти загине полтавський, галицький і т.д. провінціал, а в цілому зродиться та зросте Всеукраїнець, якого думи і змагання обнімають усю Україну зарівно і неподільно, як нерозлучну і єдину цілість”.
Микола Міхновський. “З закордонної України”
Події 22 січня – проголошення незалежності УНР та ЗУНР у 1918 році та об’єднання їх у 1919 році – є важливими моментами в історії України, які свідчать про прагнення українського народу до самостійності та єдності.
Розгляньмо ці події більш детально:
Проголошення незалежності УНР та ЗУНР (22 січня 1918 року).
УНР (Українська Народна Республіка): Українська Народна Республіка була встановлена на основі IV Універсалу Української Центральної Ради. Цей акт був підписаний 22 січня 1918 року і проголошував незалежність Української Народної Республіки від Російської Республіки та інших держав.
ЗУНР (Західноукраїнська Народна Республіка): ЗУНР виникла в умовах розпаду Австро-Угорської імперії. Її незалежність була проголошена раніше, у жовтні 1918 року.
Шлях до об’єднання (Злука).
УНР та ЗУНР були двома різними сучасними державами, але ідея їх об’єднання була завжди присутня у свідомості українського народу. Попри поділ України між Російською та Австро-Угорською імперіями, українці відчували свою єдність та прагнули до незалежності.
Злука стала можливою завдяки зовнішнім обставинам і внутрішнім переконанням. Збройна агресія більшовицької Росії та військовий конфлікт на території України спонукали обидві республіки шукати спільний шлях до самостійності.
До того ж переговори в Бересті (Брест-Литовські мирні договори) в 1918 році призвели до того, що УНР змушена була визнати анексію своєї західної частини Польщею. Це підштовхнуло обидві республіки до пошуку спільної стратегії.
Об’єднання (Злука).
Об’єднання УНР та ЗУНР сталося офіційно 22 січня 1919 року. Універсал Директорії УНР був оголошений, і обидві республіки стали єдиною Українською Народною Республікою (УНР), яка мала за мету підтримати інтереси українців та боротьбу за їхню незалежність.
Про те, що Україна єдина, українці інтуїтивно відчували завжди. Навіть, розділені Російською та Австро-Угорською імперіями. Навіть, змушені воювати один проти одного в часи Першої світової війни. Тому, щойно на уламках імперій постали вільні і незалежні УНР та ЗУНР, шлях до Злуки став очевидним і неминучим.