Земельні питання під час дії воєнного стану: питання і відповіді експертів

Дата: 27.10.2022 10:00

Експерти Програми USAID DOBRE, у співпраці з ВАОТГ, у вересні 2022 року провели вебінар «Земельні ресурси – як основа ефективної релокації», під час якого учасники обговорили: особливості діяльності ОМС при релокації підприємств; законодавство України, що визначає особливості земельних відносин для цілей релокації бізнесу та спрощення процедур при передачі земель у користування для розміщення виробничих потужностей; зміну цільового призначення земельних ділянок за спрощеною процедурою; алгоритм дій у випадку призупинення функціонування ДЗК тощо.

Постреліз та презентацію можна подивитись за посиланням.

За результатами проведених тренінгів та отриманих від територіальних громад запитань експерти розробили низку роз’яснень, у тому числі щодо використання в умовах воєнного стану земель сільськогосподарського призначення:

– Практичні питання застосування ОМС Законів України та інших нормативно-правових актів щодо особливостей реєстрації договорів оренди та прав користування земельними ділянками в умовах воєнного стану (ЗАВАНТАЖИТИ). Розглянуто особливості:

• реєстрації поновлення договорів;
  • реєстрації нових договорів;
  • реєстрації змін до існуючих договорів.

– Відповіді на питання щодо застосування ОМС Закону України від 24.03.2022 р. № 2145-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (ЗАВАНТАЖИТИ). Відповіді згруповані за наступними підрозділами:

• передача у власність та користування земель комунальної власності сільськогосподарського  призначення;
  • передача у власність та користування земель комунальної власності не сільськогосподарського призначення;
  • реєстрація договорів в книгах реєстрації;
  • поділ земельних ділянок комунальної власності в військовий час;
  • процедурні моменти управління землями історико-культурного призначення та водного фонду;
  • зміна цільового призначення;
  • робота Держгеокадастру під час воєнного стану;
  • інші питання.

Також на запит громад, консультанти Програми USAID DOBRE створили детальну таблицю-схему, яка допоможе визначати, за якою процедурою оформлювати земельні відносини у період воєнного стану (ЗАВАНТАЖИТИ).