Обережно! Нітрати
Однією із найбільш небезпечних для організму людини хімічних речовин, яка міститься у питній воді, є солі азотної кислоти, або нітрати. Ці сполуки потрапляють у підземні водяні горизонти внаслідок внесення мінеральних та особливо органічних добрив в ґрунт.
Як повідомили в ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», в Житомирській області внаслідок вживання недоброякісної води для приготування дитячих сумішей, в поточному році зареєстровано вже 5 випадків захворювання дітей до 1 року життя на метгемоглобінемію. Отруєння нітратами дітей відмічалось у Новогувинській, Черняхівській, Ємільчинській, Радомишльській та Червоненській територіальних громадах.
Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Дуже важливо знати те, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує їх кількість.
Допустима добова доза нітратів, за даними експертів ВООЗ, становить 5 мг на 1 кг маси тіла, або 350 мг для людини з масою тіла 70 кг. За концентрації нітратів у воді на рівні гігієнічного нормативу (50 мг/л) протягом доби з 3 литрами води в організм людини може надійти 150 мг нітратів. Гострі отруєння у дорослих спостерігалися за надходження 1 – 4 г нітратів. Доза 8 г нітратів може призвести до загибелі людини, а доза 13 – 14 г є абсолютно смертельною.
Особливо чутливі до дії нітратів новонароджені та діти до 1 року життя. Приготування сумішей для дитячого харчування, в яких використовується колодязна вода, що містить велику кількість нітратів, становить основну загрозу отруєння немовлят та розвитку метгемоглобінемії.
Саме тому батькам варто бути уважними та користуватись тільки водою з лабораторно перевірених джерел або бутильованою із сертифікатом якості.