Зустріч із жителями багатоквартирних житлових будинків

Дата: 16.07.2021 17:00

В Україні з 1 травня 2019 року Законом № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" запроваджена реформа ЖКГ.

Ще до 1 травня 2021 року співвласники багатоквартирних будинків повинні були прийняти рішення про те, як вони управлятимуть своїми будинками.

На території Черняхівської громади 68 таких будинків. До цього часу більшість з них не обрали жодну з моделей організації договірних відносин.

Саме тому 16 липня 2021 оку відбулись збори представників багатоквартирних будинків, організовані Черняхівською селищною радою. Під час зустрічі заступник селищного голови Андрій Ющенко і начальник відділу ЖКГ Олександр Смоленський пояснили громадянам зміни в законодавстві та можливі варіанти узаконення дій співвласників багатоквартирних будинків.

Так, існує три варіанти:

1. Управління багатоквартирним будинком управителем.

2. Управління багатоквартирним будинком об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

3. Самостійне управління багатоквартирним будинком співвласниками.

Перед присутніми виступив Юрій Піньковський – керівник ПП «Євро сервіс плюс» – організації, яка може виконувати функції управителя багатоквартирного будинку. Він розповів про специфіку діяльності такої компанії.

Управління багатоквартирним будинком управителем

Ця форма передбачає управління будинком на підставі договору про надання послуг з визначеним управителем.

Договір про надання послуг з управління будинком повинен містити:

1) перелік послуг;

2) вимоги до якості послуг;

3) права і обов'язки сторін;

4) відповідальність сторін за порушення договору;

5) ціна послуг;

6) порядок оплати послуг;

7) порядок і умови внесення змін до договору;

8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.

Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору щодо надання послуг з управління будинком, такий договір підписується співвласниками або уповноваженими особами визначеними зборами співвласників. Цей договір підписується на умовах, затверджених зборами, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.

Про досвід створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, який успішно працює з 2003 року в смт Головине, про «плюси» та підводні камені такого варіанту самоорганізації розповіла управитель цього ОСББ Тетяна Краснобока.

ОСББ

Ця форма передбачає, що співвласники для більш ефективного управління своїм будинком та прибудинковою територією створюють ОСББ - орган для прийняття колективних рішень.

Управління будинком може бути здійснено:

- через управителя, з яким ОСББ укладає договір, умови якого повинні відповідати типовому договору, затвердженому центральним органом виконавчої влади;

- через загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, правління ОСББ та ревізійну комісію.

Вищим органом управління ОСББ є загальні збори співвласників.

Правління є виконавчим органом ОСББ і підзвітне загальним зборам.

Самостійне управління багатоквартирним будинком співвласниками

Така форма передбачає можливість управляти будинком без створення ОСББ. Цей  варіант управління може бути рекомендований для малоквартирних будинків (3-5 квартир), де власники самостійно можуть утримувати свій будинок та прибудинкову територію в належному стані.

До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань щодо управління будинком:

1) розпорядження спільним майном будинку;

2) визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем;

3) обрання уповноваженої особи співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням;

4) визначення повноважень управителя щодо управління;

5) проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт;

6) визначення дати та місця проведення наступних зборів співвласників;

7) визначення переліку та розміру витрат на управління;

8) відключення будинку від мереж централізованого постачання комунальних та визначення системи подальшого забезпечення будинку комунальними послугами;

9) прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги.

То які ж питання мають вирішувати ОСББ, приватна компанія-управитель або жителі, які обрали організоване самоуправління?

Технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти будинків і споруд та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, а також благоустрій прибудинкової території. Щоб зрозуміти, що нагально потрібно сам зараз для вашого будинку і який план дій на майбутнє, першочергово повинні відбутися загальні збори жителів того будинку. Наступний крок – обрання спільним рішенням форми оптимальної управління, що стане запорукою ефективного прийняття рішень щодо належного утримання співвласниками майна у багатоквартирному будинку.

Черняхівська селищна рада пропонує до 1 серпня 2021 року мешканцям багатоквартирних житлових будинків визначитись із зручною для них формою управління. Після вказаного терміну селищною радою буде оголошено конкурс із призначення управителя багатоквартирних будинків.